ŠANKHAPRAKŠÁLANA - čistenie čriev
Jednou z hlavných príčin predčasného starnutia, jednoducho staroba, je nahromadenie
toxínov v organizme vplyvom autointoxikácie. Každá živá bunka produkuje toxíny, ktoré sú prírodou určené na vylúčenie: prostredníctvom kože, obličiek a pľúc. Podstatné je udržiavať tieto orgány zdravé, lebo ak dokonale neplní svoju funkciu, organizmus sa pomaly, ale isto otravuje.
"Jeden z kľúčov zdravia sa nachádza v črevách. Organizmus sa intoxikuje systematicky a bez prerušenia po celý život. Intoxikuje sa jednak látkami, ktoré do neho prichádzajú zvonku so stravou, ktorá nie je vždy dobrej kvality, zo vzduchu, ktorý nie je dostatočne čistý, jednak následkom diétnych chýb a konečne - a to predovšetkým - produkty hnilobného kvasenia zvyškov potravy v čreve pri chronických poruchách trávenia "A. Bogomolec
Existuje však zhubnejší zdroj auto intoxikácie: sú to jedy, ktoré prenikajú stenou čreva, a tým znečisťujú celý organizmus. Z toho vyplýva význam správnej výživy, ale hlavne dôležitosť absolútne čistého čreva. Tu čitateľ pokýva hlavou a povie: ,, Áno iste, zápcha! "Stáva sa však, že aj tí, ktorí netrpia zápchou, alebo aspoň si to myslia, majú napriek tomu, trvalý zdroj intoxikácie v hrubom čreve. Každodenné vyprázdňovanie čriev totiž nevylučuje možnosť zanášanie sliznice sedimentami, ktoré sa postupne usádzajú a nie sú NIKDY odstránené. Vyvolávajú hnilobné kvasenia, ktorých toxíny sa nepretržite šíria po celom tele a pôsobia zhubne.Nehľadiac na to, že trvalé dráždenie črevnej sliznice môže byť príčinou mnohých zhubných nádorov alebo aspoň zdrojom bujnenia. Prípady nádorov hrubého čreva držia rekord v porovnaní so zhubnými nádormi ostatných orgánov tela. Skúmame Ak lokalizujeme nádori v črevách, konštatujeme, že podobne ako sú zákruty na ceste miestami zvýšenej nehodovosti, existujú aj miesta zvýšeného výskytu nádorov, a sú to práve oblasti, kde ohyb čreva spôsobuje spomalený ,, priechod "obsahu, teda na miestach najvhodnejších pre zanášanie a usadzovanie na sliznicu. Dokumentuje to uvedená schéma tráviaceho traktu.
Zápcha je v skutočnosti stavom, pri ktorom tračník nie je dokonale čistý a zbavený všetkých fekálií. Niekto môže teda chodiť pravidelne každý deň na stolicu a napriek tomu trpí, bez toho aby o tom vedel, chronickou zápchou so všetkými dôsledkami, ktoré sú s tým spojené. Švajčiarsky lekár dr. A. Keller zostavil vo svojej knihe Smrť prichádza z čreva nasledujúcu tabuľku, ktoré sú s tým spojené.
žalúdok: |
Straty napätia (tonusu) žalúdka. Zníženie žalúdka, vredy, rakoviny. (Nehľadiac na to, že často je príčinou zápachu z úst.) |
obličky: |
Obličkové kamene, obličkové koliky. |
Nervový systém: |
Nespavosť, depresia, zvýšená dráždivosť, hystéria. |
Dolné končatiny: |
Zápal sedacieho nervu, venostázu vedúce k tvorbe žíl (varixov). |
tračník: |
Hemeroidy, rakovinové bujnenie (pozri vyššie). |
pečeň: |
Pečeňové hromadenie, žlčové kamienky, intoxikácie. |
apendix: |
Chronický alebo akútny zápal. |
krv: |
Anémia, patologické zmeny zloženia krvi (ktoré ovplyvňujú všetky orgány a všetky bunky). |
podbruško: |
Rôzne hromadenie krvi, chronická infekcia pohlavných orgánov (maternice, vaječníkov, vajcovodov), posun maternice. |
koža: |
Rôzne vyrážky. |
Skutočnou tragédiou tejto zápchy spôsobenej nánosmi je, že neexistujú prečisťovacej orgány medzi sliznicou čreva a krvným obehom: toxíny vniknú priamo do krvi a rozšíri sa do celého organizmu skôr, než sa dostanú do spomínaných orgánov (koža, obličiek, pľúc). Ak takto v čreve vylučované jedy prenikajú do krvi po mnohých rokov, ako sa veľmi často stáva, vieme si predstaviť, aké spôsobí škody a aké majú dôsledky na starnutie. Priepustnosť steny čreva je značná, a preto je mnoho liekov predpisované vo forme čapíkov, ktoré týmto spôsobom prenikajú priamo do krvi. Pokiaľ ide o preháňadlá, sú to prostriedky, ktoré by človek nemal nikdy brať bez odporúčania lekára. Sedavý spôsob života je jednou z najdôležitejších príčin zápchy. Ásany a správna výživa v mnohých prípadoch zápchu odstráni, ale k ,, dekarbonizácií "čreva to nestačí. Klystíry sú účinným príležitostným liekom, ale sliznicu nevyčistí dôkladne, ich pravidelné užívanie nielenže zápchu vôbec nelieči, ale robí ju takmer neliečiteľnou tým, že sa rozťahuje tračník a zároveň narušuje jeho peristaltiku. Iné je užívanie klystíru za pomoci vlastnej zdravej uriny. Skúmajme, ako problém rieši joga. K pravidelnému prečistenie čreva jogíni používajú metódu samo vymývanie - basti, o ktorej sa len zmienime.
Na vykonanie basti, ktoré spočíva v absorbovaniu vody konečníkom a jej následnom vypudenií, treba vedieť vykonať naulí, čo nie je dostupné všetkým a veľmi ťažko sa učí. Nevýhody klyzmatu sa pri tomto samo vymývanie neprejavujú, pretože voda je nasávaná vytvorením podtlaku a črevo teda nie je rozťahovanie. Ideálne metódou je však šankhaprakšálana. Je jednoduchá, všetkým dostupná, má jedinečnú účinnosť, okrem toho, že dôkladne čistí hrubé črevo, úplne odstraňuje usadeniny celého tráviaceho traktu, od žalúdka až po konečník, čo nedokáže ani klyzma, a dokonca ani basti. Voda, ktorú vypijeme, ide do žalúdka, potom je vedená pomocou jednoduchých pohybov, ktoré sú dostupné všetkým adeptom jogy, dokonca aj začiatočníkom, a prechádza celým črevom až k východu. Cvičenie sa vykonáva tak dlho, kým voda nevychádza tak číra, ako bolo na počiatku. Ak je presne dodržaná technika, nepredstavuje cvičenie žiadnu väčšiu svár, nie je spojené so žiadnym nebezpečenstvom, je doporučované prakticky všetkým.
ŠANKHAPRAKŠÁLANA alebo VÁRISARA
znamená ,, gesto ulity ", pretože voda prechádza tráviacou trubicou ako jednoduchou ulitou. Je to základná jógová technika. Je prekvapujúce, že o tomto prečišťovaciom cvičení nenachádzame žiadnu zmienku v už tak rozsiahlej jogovej literatúre vydanej na Západe, nenachádzame ani najmenšiu stopu technického opisu. To opäť dokazuje, že jogu je nutné ešte objavovať! Tu popisovaná technika predstavuje syntézu rôznych vylučovacích metód. Porovnávali sme metódu Dhíréndru Brahmačárího z Dillí, výskumného ústavu jogy v Lónavle a jogovej nemocnice (v Bombaji) a konečne techniku používanú svámím Satjánandou v Bihárké škole jogy v Monghyru.
PRÍPRAVA
Ohrejte vodu, do ktorej pridáte soľ v pomere 5 až 6 gramov na liter, čo predstavuje o trochu menej ajo je koncentrácia fyziologického roztoku (1 polievková lyžica na 1 liter vody). Voda musí byť slaná, pretože v opačnom prípade by bola osmoticky absorbovaná sliznicou a vylúčená normálnou cestou vo forme moču a nie konečníkom. Ak sa zdá voda príliš slaná, možno jej koncentráciu znížiť na prijateľnejšiu mieru.
VHODNÁ DOBA
Najvhodnejšia doba je ráno nalačno. Počítajte s tým, že celá očista trvá dlhšie ako hodinu, preto je na to vhodné nedeľné ráno. Tento a ani budúci deň nerobte žiadne ásany ani násilnícke cviky. Ak vynecháte ásany, cvičenie vám nezaberie toľko času.
ČO ROBIŤ?
Nasleduje schéma celého priebehu prečisťovania, okrem pohybov potrebných na zabezpečenie priechodu vody tráviacou trubicou, ktoré budú uvedené a popísané ďalej.
1. Vypite pohár teplej slanej vody (o teplote polievky pripravenej k jedlu).
2. Ihneď potom vykonajte predpísané cviky.
3. Vypite ďalší pohár vody a vykonajte sériu cvikov. Striedavo pite vodu a robte cvičenia. Na rozdiel od vamanadhautí, kedy sa voda hromadí v žalúdku (čo vyvoláva nauzeu - pocit na vracanie), počas šankhaprakšálany voda prechádza ihneď do tráviacej trubice, bez toho, aby spôsobovala zdvíhanie žalúdka. Pokračujte striedavo v pití a cvičení, kým nevypijete celkom šesť pohárov. Potom je treba ísť na stolicu. K prvému vyprázdneniu dôjde takmer okamžite. Po normálnych výkaloch, tvarovaných, nasleduje stolica mäkšiea a potom tekutá (žltkastá). Keď k vyprázdneniu nedôjde ihneď, alebo najneskôr do piatich minút, znovu robte cviky, tentoraz bez pitia vody, potom sa vráťte na WC. Ak by sa výnimočne ani potom nedostavil výsledok, je potrebné navodiť vyprázdnenie pomocou klyzmatu o obsahu ½ litra zavedeného obvyklými prostriedkami (klystír, irigátor). Rada: zakaždým, keď idete na WC a použijete toaletný papier, okamžite opláchnite konečník vlažnou vodou, osušte ho a prípadne ho natrite olivovým (alebo iným) olejom, aby ste predišli podráždeniu spôsobenému soľou. U niektorých ,, citlivých "jedincov môže toto podráždenie vyvolať nepríjemné pocity, ktorým sa však dá ľahko zabrániť. Po prvej stolici je potrebné znovu vypiť pohár teplej slanej vody, vykonať cviky, potom ísť na WC, kde zakaždým dôjde k vyprázdneniu. Ďalej striedavo vykonávajte: pitie - cviky - WC, kým voda nevychádza tak čistá, ako bolo na počiatku. Podľa stupňa nánosu v tračníku to zodpovedá vypitiu 10 až 14 pohárov, zriedka viac. Ak ste spokojný s výsledkom, to jest že voda je podľa vás dostatočne čistá, môžete:
- Buď prestať, v tomto prípade pôjdete v nasledujúcej hodine ešte niekoľkokrát na toaletu - to je jediná nevýhoda,
- Alebo vypiť tri poháre vlažnej neslaný VODY a vykonať vamanadhautí. To preruší sifón a úplne vyprázdni žalúdok. Jogíni tradične vykonávajú vždy po šankhaprakšálaně vamanadhautí.
Príčiny neúspechov
Ak po vypití napríklad štyroch pohárov cítite, že obsah žalúdka neprechádza normálne do tráviacej trubice, čo vyvoláva pocit preplnenia až nevoľnosti, znamená to, že hrdlo vrátnika sa neotvára tak, ako by malo. Ešte nie je všetko stratené: zopakujte dvakrát alebo trikrát sériu cvikov bez pitia vody.Vymiznutie pocitu nevoľnosti znamená, že priechod je otvorený. Akonáhle sa sifón vytvorí, môžete už bez problémov pokračovať v postupe. Môže sa však stať, že u niektorých osôb plynová bublina vzniknutá kvasením zabráni vytvoreniu sifónu. V tomto prípade stačí rukami stlačiť brucho alebo previesť Sarvangasana ako doplnok k štyrom ďalej popísaným cvikom. V najnepriaznivejšom prípade, to jest, že by voda vôbec nevyšla z žalúdka, sú možné dve riešenia:
- Vykonať vamanadhautí, to je vyprázdniť žalúdok tým, že podráždite koreň jazyka tromi prstami ruky a vyvoláme reflex zvracanie.
- Nerobiť nič ..., voda sama vyjde vo forme moču.
Po cvičení je potrebné si oddýchnuť a vyhnúť sa podchladeniu.
PRVÉ JEDLO
Po šankhaprakšálane treba bezpodmienečne dodržiavať nasledujúce pokyny:
Jesť najskôr pol hodiny po cvičení a najneskôr jednu hodinu po skončení. Je výslovne zakázané nechať tráviacu trubicu prázdnu dlhšie ako hodinu.
Prvé jedlo má obsahovať: Bielu ryžu (teda nie ryžu prírodnú, ktorej buničina by dráždila črevnú sliznici) ,ale varenú vo vode až rozvarenú: varená ryža sa má v ústach rozplývať. Môže sa podávať s paradajkovou omáčkou, trochu osolenú, ale bez korenia. Možno ju doplniť dobre uvarenou šošovkou alebo karotkou.Súčasne s ryžou musíme zjesť aspoň 4dkg masla. Môžete ich buď nechať rozpustiť na ryži, alebo zjesť po lyžičkách. V Indii sa používa jedine "ghí" (rozpustené maslo), ktoré sa vmieša do ryže. Ryžu možno nahradiť pšeničnou, alebo ovsenou kašou alebo cestovinami (makaróny, špagety) posypanými strúhaným syrom.
DÔLEŽITÉ
Ryža sa nesmie variť v mlieku. 24 hodín po šankhprakšálaně nie je dovolené piť mlieko ani jesť jogurt. Okrem toho počas týchto 24 hodín sú zakázané kyslé pokrmy a nápoje (je to jeden z dôvodov, prečo je zakázaný jogurt), ovocie a surová zelenina. Chlieb je dovolený pri druhom jedle, ktoré nasleduje po cvičení. Je možné jesť všetky tvrdé a polotvrdé syry, ako napr. Eidam, ale sú zakázané tvaroh a kvasené syry, ako napr. Camembert.
Po 24 hodinách sa môžete vrátiť k svojmu normálnemu stravovaciemu režimu, vyvarujte sa však nadmerného množstva mäsa.
NÁPOJE
Následkom požitia slanej vody sa časť tekutín vášho organizmu osmózou dostane do tráviacej trubice.To je súčasťou pročišťovacího procesu. Po tomto cvičení je teda normálne pociťovať veľký smäd. Pred prvým jedlom nepite žiadnu tekutinu ani čistú vodu, inak by ste sifón neprerušili a pokračovali by ste v chodenie na toaletu. Naopak počas prvého jedla a po ňom môžete piť vodu, alebo ľahké odvary (napr. Kombinácia lipového kvetu a mäty), minerálnu vodu bez alebo len s malým obsahom kysličníka uhličitého. Nie je snáď treba ani dodávať, že alkohol, ktorý neradíme ani v bežnom živote, je počas 24 hodín, ktoré nasledujú po cvičení, prísne zakázaný.
Nikoho neprekvapí, že sa stolica objaví až po 24 alebo 36 hodinách. Prvá stolica bude zažltnutá a bez zápachu ako u dieťaťa.
Toto cvičenie sa má vykonávať aspoň dvakrát ročne. Priemerná frekvencia bude štyrikrát do roka, pri zmene ročných období. Tí, ktorí chcú byť dôkladní, môžu cvičenie robiť jedenkrát za mesiac. Dhríréndra Brahmačárí radí dokonca každé dva týždne. Záleží tu na chuti a odvahe každého jednotlivca. Toto cvičenie naozaj nie je nepríjemné, aj keď poznáme príjemnejšiu formu zábavy. Nenechajme sa ovplyvňovať popisom: najmenej príjemné je piť slanú vodu, zvyšok už nič nie je. Avšak, pre labužníkov navrhujeme pripraviť ľahký bujón z póru alebo inej zeleniny, ktorý určite bude chutnejšie než teplá slaná voda. Niekto dokonca používa polievkové kocky. Ľudia trpiaci zápchou môžu vykonávať šakkhaprakšálanu každý týždeň, ale iba so šiestimi pohármi vody. V tomto prípade celý cyklus potrvá asi pol hodiny. Je to najlepší spôsob, ako regenerovať črevá: nerozťahuje steny čreva.
Blahodárne účinky
Prvoradý účinok sa týka vylučovania: dôjde k úplnému odstráneniu usadenín, ktoré pokrývajú sliznicu hrubého čreva. Je ohromujúce, do akej miery môže byť črevo zanesené. Ľudia ktorí sa domnievali, že nemajú zápchu, aj keď takmer každý deň chodili na stolicu, s prekvapením našli vo vylúčených hmotách čerešňovou kôstku prehltnutú pred niekoľkými mesiacmi! Čo k tomu dodať? Pacienti jogovej nemocnice v Lónavle, ktorí sú liečení jogou pod vedením lekárov, žasnú, keď zistia, čím všetkým môžu byť čreva pokryté v priebehu mesiacov, a nieto ešte rokov. Je neuveriteľné, že ľudia môžu nosiť vo svojich útrobách toľko odpadu! Prekvapuje vás, že sa celý organizmus, v pravom slova zmysle intoxikuje takto vylučovanými jedmi? Nepovažujte tieto slová za príliš silné! - Ak je málo lákavé pripomínať si takú situáciu, je ešte menej lákavé sa v nej nachádzať. Prevádzajte teda šankhaprakšálanu a zbavujte sa všetkých nánosou, ktoré znečisťujú vašu tráviacu trubicu. Blahodarné účinky sa neobjavia zo dňa na deň: jej bezprostredne výsledky nie sú závratné. Ale čoskoro sa objaví sviežosť dychu, lepší spánok, vymiznutie vyrážiek z tváre a po tele. Keď si zvolíte hypotoxickou stravu, teda bez nadmiery mäsa, dôjde k vymiznutiu telesného pachu, ktorý niekedy býva veľa silný. Pot bude bez zápachu a pleť sa prečistí. Toto cvičenie nie je len negatívne, čisto ,, vylučovacie ": je takisto tonizujúce. Stimuluje pečeň - to sa prejaví na farbe stolice - a ostatné žľazy patriace k tráviacemu systému, predovšetkým slinivku brušnú. Lekári v Lónavle s úspechom liečili niektoré prípady začínajúcej cukrovky praktizovaním šankhaprakšálany každé dva dni po dobu dvoch mesiacov, bolo to spojené s vhodnou stravou a vykonávaním pránájáma a iných jogových techník. Zdá sa, že Langerhansove ostrovčeky, umiestnené v pankrease, vplyvom celkovej stimulácie tejto žľazy vylučujú viac inzulínu. Prečistenie tráviacej trubice má za následok správny metabolizmus a to spôsobuje, že chudnutie tím, ktorí majú kilá navyše.
KONTRAINDIKÁCIE
Kontraindikácií nie je veľa.
Ľudia, ktorí majú žalúdočné vredy, si samozrejme musia šankaprakšálanu odrieknuť a počkať na uzdravenie. To isté platí o ľuďoch, ktorí majú akútne ochorenie tráviaceho traktu, ako napr. Úplavica, hnačka, akútny zápal hrubého čreva - kolitídu (chronicku kolitídu možno naopak týmto cvičením zlepšiť, ale vykonávať , len mimo kritické obdobie,), akútny zápal slepého čreva, tuberkulóza čriev a rakovina. Tieto kontraindikácie však nie sú absolútne. Poznám aspoň jeden príklad šankhaprakšálanou radikálne vyliečené úplavica, ktorú pacient predtým márne liečil niekoľko mesiacov. Táto technika by mohla byť zaujímavá aj pre našu medicínu. Toto cvičenie je veľmi účinným doplnkom liečby oxyuriázy (mrľa). Tým, že sa celý obsah čreva vyprázdni, červy aj vajíčka vyjdú von. Vzhľadom k veľkému množstvu klkov v črevách však niektorá vajíčka zostanú v črevách zachytená, preto šankhaprakšálana liečbu úplne nahradiť nemôže.
PRE INFORMÁCIE
Vo tri týždenné liečbe integrálneho omladzovanie metódou kájakapla sa šankhaprakšálana vykonáva denne. Počas prvých troch dní sa používa čistá slaná voda. Potom sa šankhaprakšálana vykonáva s odvary rôznych zelenín (cibuľa, pór, aby sme vymenovali len druhy, ktoré rastú u nás), aby sa organizmu znovu dodali minerálne látky. Niektoré rastliny sa používajú pre stimuláciu celkového poisťovacieho procesu organizmu. Čitateľ pochopí, že pre tráviaci trakt je to zaťažkávacia skúška, a že je preto nevyhnutný trvalý dohľad odborníka .
K tomu, aby voda prešla celou tráviacou trubicou, stačí vykonať nasledujúce štyri cviky. Každý cvik sa musí opakovať štyrikrát striedavo na každú stranu, a to v dosť rýchlom rytme: CELÁ série netrvá dlhšie ako jednu minútu.
PRVÝ CVIK
Predvolené postavenie: mierny stoj rozkročný, chodidlá asi 30 cm od seba, prsty rúk sú prepletené, dlane otočené nahor. Narovnajte chrbát, dýchajte normálne. Bez toho aby ste otočili hrudník, ukloňte sa najskôr doľava, znovu sa vzpriamte a hneď sa ukloňte na druhú stranu. Tento cvik opakuj štyrikrát, to je osem úklonom striedavo vľavo a vpravo, čo potrvá CELKOVO asi 10 sekúnd. Tieto pohyby otvoria vrátnik a pri každom úklone časť vody vyjde zo žalúdka smerom ku dvanástnika a tenkému črevu. (2 obrázky).
DRUHÝ CVIK
Tento cvik spôsobuje postup vody v tenkom čreve. Predvolené postavenie je rovnaké, teda mierny stoj rozkročný, upažte a pokrčte ľavú až sa ukazovák a palec dotknú pravej kľúčnej kosti. Potom vykonajte rotáciu trupu a pretiahnite pravú pažu čo najďalej dozadu: pozeráte sa na konce prstov. Nezastavujte sa, ale vráťte sa hneď do východzieho postavenia a potom vykonajte pohybu na opačnú stranu. Tento cvik opakujte štyrikrát, tj. Osem pohybov striedavo vpravo a vľavo. Celkové trvanie 10 sekúnd.
TRETÍ CVIK
V tenkom čreve bude voda postupovať pri ďalšom cvik: vykonajte variant kobry podľa obrázka. Krajina sa dotýkajú iba prstami nôh a dlane, stehná teda zostávajú nad podložkou. Chodidlá sú od seba vzdialené asi 30 cm (dôležité). Keď zaujmete túto polohu, otočte hlavu, ramená a trup tak, aby ste videli opačnú pätu (pri otáčaní vpravo sa teda pozeráte na ľavú pätu). Nezastavujte sa, vráťte sa hneď do východzieho postavenia a zopakujte na druhej strane. Tento cvik opakujte štyrikrát, tj. Osem otočenie striedavo vpravo a vľavo. Celková doba trvania: 10 - 15 sekúnd.
ŠTVRTÝ CVIK
Voda, ktorá postúpila až na koniec tenkého čreva, je ďalej vedená syndrómom hrubého čreva pri poslednom štvrtom cviku. Hoci je najzložitejšie zo série, je dostupné všetkým cvičencom, s výnimkou osôb, ktoré majú problémy s kolenami alebo s meniskom. Tieto osoby použijú variantu popísanú na záver. Predvolené postavenie: drep, chodidlá vzdialená asi 30 cm, päty sú vytočené von, takže sú pod stehnami a nie pod zadkom: ruky sú položené na kolenách vzdialených od seba asi 50 cm. Otočte trup vpravo a kľaknite si na pravé koleno, pred pravé chodidlo. Dlane striedavo stláčajú pravé stehno k ľavej strane a ľavej k pravej strane, tak aby stehná vtedy stlačila polovicu brucha, a tým aj tračník. Pozerajte sa vzad, aby ste zosilneli torzo trupu a stláčali brucho. Zatiaľ čo v predchádzajúcich cvičeniach nezáležalo, veľa na tom, či začnete na ľavú alebo na pravú stranu - pre toto cvičenie je vhodnejšie stlačiť najskôr pravú stranu brucha, a tým predovšetkým vzostupný tračník.Obrázek C ukazuje pohyb vykonaný na druhú stranu. Ako všetky predchádzajúce, aj tento cvik sa vykonáva štyrikrát, tj. Osem pohybov striedavo vľavo a vpravo. Celková doba trvania: 15 sekúnd.
VARIANTA ŠTVRTEJ cvikom
Ak štvrtý cvik nie je uskutočniteľný, môžete dosiahnuť podobného výsledku pomocou varianty používané, aj keď pred tým jogu nikdy nerobili. Tento pohyb je odvodený z ardhamatsjéndrásany.Pozrite sa pozorne na obrázok: všimnite si, že noha je jednoducho umiestnená pri vnútornej strany stehna a nie na vonkajšie ako je tomu v prípravnej polohe pre ardhamatsjéndrásanu. Rameno sa nedoťahuje čo najbližšie ku kolenu pokrčené nohy, naopak trup je mierne naklonenú vzad. Paže opretá o pokrčené koleno slúži ako páka k torzii chrbtice k pritláčanie stehná proti podbrušku. Na rozdiel od ardhamatsjéndrásany toto cvičenie má stláčať iba podbruško, a preto sa skrčená noha nesmie dotýkať žeber.Než začnete vykonávať šankhaprakšálanu, naučte sa jeden cvik po druhom. Je to záležitosť niekoľkých minút, pretože zložitosť je len zdanlivá. Neváhajte a ... veľa zdaru v prečisťovanie!
PREHĽAD CELÉHO POSTUPU
1. Vypiť pohár teplej vody osolenej v pomere jedna neplní polievková lyžica na liter vody.
2. Vykonať celý cyklus popísaných cvikov.
3. Vypiť druhú pohár a opakovať celý cyklus.
4. Takto pokračovať až po šiestu pohári.
5. Ísť na WC a čakať na prvé vyprázdnenie. Keď sa tak nestane do 5 minút, zopakovať cyklus zopakovať bez pitia vody. Ak sa opäť nedostaví výsledok, potom malý klystír vyvolá črevnú peristaltiku a navodí sifón.
6. Znovu vypiť jeden pohár vody, vykonať cvičenie a vrátiť na WC.
7. Takto pokračovať v striedaní: voda - cvičenie - WC.
8. Nakoniec - nepovinne, vypiť znova dva poháre teplej vody, tentoraz bez soli, vykonať vamanadhautí, ktoré odstráni všetku vodu zo žalúdka. Vamanadhautí vyprázdni žalúdok, povzbudí pečeň, žlčník a slezinu a preruší sifón. Ak neurobíte vamanadhautí, nevzďaľujte sa po dobu jednej hodiny od WC.
9. Počkať aspoň pol hodiny než začnete jesť, ale v žiadnom prípade nečakať s jedlom dlhšie ako jednu hodinu.
10. Piť až po prvom jedle, nie skôr.
Zdroj: http://www.zdravi4u.cz/